Lista aktualności Lista aktualności

Wspólnie sadzimy Las

Odnowienie lasu -  „Wspólnie sadzimy Las”

 

            Każdego roku na terenie Nadleśnictwa Złocieniec w okresie wiosennym prowadzone są prace odnowieniowe polegające na sadzeniu lasu.

W 2019 roku Nadleśnictwo Złocieniec planuje wysadzić ok. 710 tysięcy sadzonek. Głównym gatunkiem jest sosna zwyczajna, stanowiąca około 55 % ilości materiału sadzeniowego, kolejny buk – ok. 20 % oraz dąb – 17%. Pozostałe to m. in. świerk, modrzew, lipa, grab oraz  gatunki biocenotyczne, które przyczyniają się do utrzymania korzystnych stosunków biocenotycznych oraz zdrowotności i naturalnej odporności lasu.

Cały etap odnowienia zaczyna się od szkółki leśnej, gdzie produkowane są sadzonki. Po ich wyjęciu materiał zostaje odpowiednio zabezpieczony przed przesuszeniem i przewieziony na powierzchnie leśne gdzie zostaje zabezpieczony w specjalnie przygotowanych dołach. Sadzenie odbywa się w parach, gdzie jedna osoba wykonuje jamkę lub szparkę odpowiednim narzędziem, a druga umieszcza sadzonkę.

Aby przybliżyć proces sadzenia lasu Nadleśnictwo Złocieniec w dniu 09.04.2019 r., zaprosiło grupę młodzieży klas VII-VIII wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Złocieńcu do wspólnej akcji sadzenia lasu.

Leśniczy leśnictwa Darskowo udzielił zaproszonym gościom instruktarzu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, obsługi sprzętów pomocnych przy sadzeniu oraz sadzenia. Opowiedział również w jaki sposób produkowane są sadzonki, które wysadzamy w lesie oraz w jaki sposób przygotowujemy powierzchnie przed sadzeniem. Nie zabrakło również pokazu sprzętu gaśniczego używanego do ochrony przeciw pożarowej lasu.

Po ciężkiej pracy na wszystkich uczestników czekało ognisko. W zależności od preferencji smakowych każdy znalazł coś  dla siebie, nie brakowało kiełbasek, drożdżowych bułeczek i napoi.

Za włożony trud w posadzenie lasu, pracownicy Nadleśnictwa wręczyli uczestnikom akcji „Wspólnie sadzimy Las” certyfikaty oraz drobne upominki rzeczowe.

            Mamy nadzieję, że uczestnicy odnowienia lasu z chęcią i satysfakcją będą wracali
i oglądali rozwój posadzonych drzewek.